EdisiViral.Com Video Search Login
Loading...

Kenyataan Akhbar KPK 12 Jun 2021 Situasi Semasa Jangkitan Penyakit Coronavirus 2019 (COVID-19) di Malaysia

17 hours ago, 12-Jun-2021

SITUASI SEMASA JANGKITAN PENYAKIT

CORONAVIRUS 2019 (COVID-19) DI MALAYSIA

12 JUN 2021

Kementerian Kesihatan Malaysia (KKM) ingin memaklumkan status terkini kes COVID-19 di Malaysia sehingga 12 Jun 2021 (jam 12:00 tengah hari);

  • Kes sembuh : 8,334 kes (572,113 kes kumulatif, 87.7%);
  • Kes baharu : 5,793 kes (652,204 kes kumulatif);
  • Kes import : 6 kes (4 warganegara; 2 bukan warganegara);
  • Kes tempatan : 5,787 kes [4,851 warganegara (83.8%); 936 bukan warganegara (16.2%)];
  • Kes aktif : 76,247 kes;
  • Kes yang memerlukan rawatan di UnitRawatan Rapi (ICU) : 914kes;
  • Kes memerlukan bantuan pernafasan : 459 kes;
  • Kes kematian : 76 kes (3,844 kes kumulatif, 0.59%; 76 warganegara);
  • Jumlah kluster : 2,462 kluster;
  • Jumlah kluster baharu : 24 kluster;
  • Jumlah kluster yang telah tamat :1,701 kluster; dan
  • Jumlah kluster aktif : 761 kluster.

Sebanyak 76 kes kematian pada hari ini yang melibatkan 27 kes di Selangor, masing-masing sembilan (9) kes di Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur dan Negeri Sembilan, lapan (8) kes di Johor, masing-masing lima (5) kes di Sabah dan Melaka, empat (4) kes di Sarawak, tiga (3) kes di Kelantan, dua (2) kes di Kedah, serta masing-masing satu (1) kes di Pulau Pinang, Perak, Pahang dan Wilayah Persekutuan Labuan.

Perincian jumlah kes mengikut negeri, kes-kes kematian dan kluster-kluster baharu adalah seperti di Lampiran 1, 2, 3 dan 4 yang disertakan bersama kenyataan media ini.

NASIHAT KESIHATAN BERKAITAN COVID-19

KKM ingin menasihati orang ramai termasuk individu-individu yang telah menerima vaksin COVID-19 agar terus mematuhi saranan serta nasihat-nasihat kesihatan yang sering ditekankan iaitu;

Elakkan 3S: (elakkan kawasan yang sesak, sempit dan sembang dengan jarak yang dekat).

Amalkan 3W: (Amalkan Wash, Wear dan Warn).

Patuhlah kepada S.O.P sebagai normal baharu. KKM akan terus memantau perkembangan kejadian jangkitan di dalam negara, dan juga luar negara melalui maklumat yang diperolehi daripada pihak WHO. Orang ramai akan sentiasa dimaklumkan sebarang perkembangan terkini mengenainya. Begitu juga, KKM akan memastikan langkah pencegahan dan kawalan yang sewajarnya dilaksanakan secara berterusan.

Sekian, terima kasih.

TAN SRI DATO SERI DR. NOOR HISHAM ABDULLAH

KETUA PENGARAH KESIHATAN MALAYSIA

12 Jun 2021 @ 6:00 petang.

LAMPIRAN 1

BILANGAN KES COVID-19

MENGIKUT NEGERI DI MALAYSIA

(SEHINGGA 12 JUN 2021, JAM 12:00 TENGAH HARI)

NEGERIBILANGAN KES BAHARU *(    )BILANGAN KES KUMULATIF
SELANGOR1,582 (1)212,985
WP KUALA LUMPUR559 (4)66,754
SABAH37865,708
JOHOR 504 (1)64,276
SARAWAK 56954,899
NEGERI SEMBILAN61833,451
KELANTAN33731,874
PULAU PINANG19831,854
PERAK21823,525
KEDAH17121,570
MELAKA17814,705
PAHANG 12111,536
TERENGGANU8210,521
WP LABUAN2505,884
WP PUTRAJAYA232,109
PERLIS5553
JUMLAH KESELURUHAN5,793 (6)652,204

*(   ) adalah merujuk kepada kes-kes import

LAMPIRAN 2

Ringkasan 76 kes kematian pada 12 Jun 2021 adalah seperti berikut:

No. KematianNegeriJantina (Warganegara)  Umur (Tahun)Hospital/ Tempat KematianLatar Belakang Penyakit
3769WP Kuala LumpurPerempuan (WN)84Hospital Rehabilitasi CherasKencing manis, darah tinggi, dan dislipidemia
3770SelangorPerempuan (WN)77Hospital Rehabilitasi CherasKencing manis, darah tinggi, dan dislipidemia
3771WP Kuala LumpurPerempuan (WN)88Hospital Rehabilitasi CherasDarah tinggi dan dislipidemia
3772SelangorPerempuan (WN)64Hospital SerdangDarah tinggi dan dislipidemia
3773MelakaPerempuan (WN)59Hospital MelakaDarah tinggi, jantung, dan buah pinggang kronik
3774SelangorLelaki (WN)72Hospital SerdangKencing manis, darah tinggi, jantung, dan buah pinggang kronik
3775WP LabuanLelaki (WN)31Hospital Labuan
3776SelangorPerempuan (WN)79Hospital Rehabilitasi Cheras
3777KelantanPerempuan (WN)48Hospital Universiti Sains Malaysia, Kubang KerianKencing manis, darah tinggi, dan buah pinggang kronik
3778SelangorPerempuan (WN)59Hospital Sungai BulohKencing manis, darah tinggi, jantung, dan buah pinggang kronik
3779SabahLelaki (WN)62Hospital TawauDarah tinggi
3780MelakaLelaki (WN)80Hospital MelakaKencing manis, darah tinggi, dan jantung
3781SelangorLelaki (WN)64Hospital Pengajar Universiti Putra MalaysiaKencing manis
3782WP Kuala LumpurLelaki (WN)73Hospital Rehabilitasi CherasKencing manis dan darah tinggi
3783WP Kuala LumpurLelaki (WN)52Hospital Ampang
3784Negeri SembilanLelaki (WN)60Hospital Tuanku Jaafar, SerembanKencing manis dan darah tinggi
3785WP Kuala LumpurPerempuan (WN)88Hospital Rehabilitasi CherasDarah tinggi, dislipidemia, dan tibi
3786SelangorLelaki (WN)67Hospital Rehabilitasi CherasKencing manis, darah tinggi, dan strok
3787SelangorLelaki (WN)64Hospital Sungai BulohKencing manis dan darah tinggi
3788SelangorLelaki (WN)80Hospital Sungai BulohDarah tinggi, strok, tiroid, dan saraf
3789WP Kuala LumpurLelaki (WN)73Hospital Sungai BulohKencing manis
3790WP Kuala LumpurPerempuan (WN)77Hospital Rehabilitasi CherasKencing manis, darah tinggi, strok, dan saraf
3791SarawakLelaki (WN)67Hospital SarikeiKencing manis dan darah tinggi
3792SelangorPerempuan (WN)53Hospital SerdangDarah tinggi, buah pinggang kronik, dan kanser
3793Negeri SembilanPerempuan (WN)36Hospital Tuanku Jaafar, Seremban
3794KedahPerempuan (WN)70Hospital KulimKencing manis dan darah tinggi
3795MelakaLelaki (WN)74Hospital MelakaTuberkulosis
3796SelangorPerempuan (WN)55Hospital Sungai BulohDarah tinggi, autoimmune, dan asma
3797SabahLelaki (WN)60Hospital Lahad DatuKencing manis, darah tinggi, jantung, dan strok
3798Negeri SembilanPerempuan (WN)44Hospital Tuanku Jaafar, SerembanStrok dan jantung
3799SabahPerempuan (WN)63Hospital Tawau
3800JohorPerempuan (WN)90Hospital Pakar Sultanah Fatimah, MuarDarah tinggi, dislipidemia, dan jantung
3801MelakaLelaki (WN)67Hospital MelakaKencing manis dan darah tinggi
3802SelangorLelaki (WN)73Hospital Rehabilitasi CherasKencing manis, darah tinggi, dan dislipidemia
3803SelangorLelaki (WN)54Hospital Canselor Tuanku Muhriz, Cheras
3804Pulau PinangLelaki (WN)90Hospital Pulau PinangDarah tinggi
3805MelakaPerempuan (WN)70Hospital MelakaKencing manis dan darah tinggi
3806SelangorLelaki (WN)69Hospital KajangDarah tinggi dan dislipidemia
3807SelangorLelaki (WN)45Hospital SerdangObesiti
3808WP Kuala LumpurLelaki (WN)74Hospital SerdangDarah tinggi, jantung, dan mental
3809JohorLelaki (WN)64Hospital Sultanah Nora Ismail, Batu PahatDarah tinggi dan dislipidemia
3810SelangorPerempuan (WN)75Hospital Rehabilitasi CherasKencing manis dan darah tinggi
3811SelangorLelaki (WN)57Hospital KajangDarah tinggi dan strok
3812JohorPerempuan (WN)74Hospital Sultanah Aminah, Johor BahruKencing manis, darah tinggi, dan buah pinggang kronik
3813JohorPerempuan (WN)66Hospital SegamatKencing manis, darah tinggi, asma, dan obesiti
3814SabahLelaki (WN)68Jenazah dibawa ke Hospital Queen Elizabeth, Kota KinabaluKencing manis, darah tinggi, dan dislipidemia
3815JohorLelaki (WN)58Hospital Sultan Ismail, Johor Bahru
3816SarawakPerempuan (WN)84Hospital KapitKanser
3817KedahPerempuan (WN)92Hospital Sultanah Bahiyah, Alor Setar
3818SelangorPerempuan (WN)71Hospital SelayangKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, dan jantung
3819Negeri SembilanPerempuan (WN)90Hospital Tuanku Jaafar, SerembanKencing manis, darah tinggi, strok, dan paru-paru kronik
3820Negeri SembilanLelaki (WN)71Hospital Tuanku Jaafar, SerembanJantung
3821KelantanLelaki (WN)76Hospital Tanah MerahKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, dan buah pinggang kronik
3822KelantanLelaki (WN)57Hospital Universiti Sains Malaysia, Kubang Kerian
3823PahangPerempuan (WN)83Hospital Sultan Haji Ahmad Shah, TemerlohDarah tinggi dan kanser
3824SelangorLelaki (WN)66Hospital Tuanku Jaafar, SerembanKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, dan jantung
3825WP Kuala LumpurLelaki (WN)59Hospital Kuala Lumpur
3826SabahLelaki (WN)66Jenazah dibawa ke Hospital Queen Elizabeth, Kota KinabaluKanser
3827SarawakLelaki (WN)74Hospital SibuDarah tinggi dan dislipidemia
3828SarawakPerempuan (WN)72Hospital KapitKencing manis, darah tinggi, dan dislipidemia
3829Negeri SembilanPerempuan (WN)31Hospital Tuanku Jaafar, SerembanKencing manis, darah tinggi, dan obesiti
3830PerakLelaki (WN)79Jenazah dibawa ke Hospital Seri ManjungKencing manis, darah tinggi, dislipidemia, dan jantung
3831SelangorLelaki (WN)68Hospital Sungai BulohBuah pinggang kronik
3832SelangorPerempuan (WN)101Hospital Sungai Buloh
3833SelangorPerempuan (WN)71Hospital SerdangKencing manis
3834SelangorPerempuan (WN)52Hospital Serdang
3835SelangorLelaki (WN)65Hospital Shah Alam
3836SelangorLelaki (WN)89Hospital Shah AlamKencing manis dan darah tinggi
3837SelangorLelaki (WN)63Jenazah dibawa ke Hospital BantingDarah tinggi, strok, kanser, dan saraf
3838SelangorLelaki (WN)68Jenazah dibawa ke Hospital KajangBuah pinggang kronik
3839JohorPerempuan (WN)70Hospital Sultanah Nora Ismail, Batu PahatDarah tinggi
3840JohorPerempuan (WN)65Hospital Sultanah Aminah, Johor BahruKencing manis, darah tinggi, dan dislipidemia
3841JohorLelaki (WN)55Hospital Sultan Ismail, Johor BahruKencing manis, darah tinggi, dan buah pinggang kronik
3842Negeri SembilanPerempuan (WN)54Hospital Tuanku Jaafar, SerembanAsma, darah tinggi, dan buah pinggang kronik
3843Negeri SembilanPerempuan (WN)82Hospital Tuanku Jaafar, SerembanParu-paru kronik
3844Negeri SembilanPerempuan (WN)75Hospital Tuanku Jaafar, SerembanSaraf

*WN merujuk kepada warganegara

LAMPIRAN 3

Perincian 5,793 kes positif COVID-19 baharu yang dilaporkan di Malaysia pada 12 Jun 2021 mengikut jenis saringan adalah seperti berikut: 

NEGERIJUMLAH KESKLUSTERKONTAK RAPATIMPORT A*LAIN-LAIN
SELANGOR1,5821459891447
NEGERI SEMBILAN618194254170
SARAWAK56945350174
WP KUALA LUMPUR559463134196
JOHOR5041652021136
SABAH37813016880
KELANTAN3373624655
WP LABUAN2502913091
PERAK2181673021
PULAU PINANG198906741
MELAKA178539728
KEDAH171388053
PAHANG121522940
TERENGGANU82105319
WP PUTRAJAYA230167
PERLIS5014
JUMLAH KESELURUHAN5,7931,2003,02561,562

* Import A merujuk kepada kes penularan dari luar negara

 
LAMPIRAN 4

KLUSTER-KLUSTER BAHARU YANG DILAPORKAN DI MALAYSIA PADA 12 JUN 2021

No.Nama KlusterKategori KlusterNegeriDaerahJumlah KesJumlah Disaring
1Industri Batu 46Tempat KerjaSelangorHulu Selangor1130
2Industri Jalan Bandar LamaTempat KerjaSelangorKuala Langat18300
3Industri Jalan SellathevanTempat KerjaSelangorKlang986
4Industri Jalan Udang GalahTempat KerjaSelangorKlang2194
5Flora Blue ValleyTempat KerjaPahangCameron Highlands2249
6Industri Jalan 1/6 GebengTempat KerjaPahangKuantan10237
7Industri Jalan Haruan EnamTempat KerjaNegeri SembilanSeremban55120
8Industri Taman MelurTempat KerjaNegeri SembilanSeremban68134
9Jalan Perindustrian Bukit Minyak TigaTempat KerjaPulau PinangSeberang Perai Tengah dan Seberang Perai Selatan9132
10Perusahaan Baru SatuTempat KerjaPulau PinangSeberang Perai Tengah2298
11Jalan Pekeliling TanjungTempat KerjaJohorKulai dan Kota Tinggi43507
12Jalan Besar Simpang RenggamTempat KerjaJohorKluang19284
13Jalan Lai Tet LokeTempat KerjaWP Kuala LumpurCheras dan Titiwangsa999
14Desa Pulau RusaTempat KerjaTerengganuKuala Terengganu, Marang, dan Kuala Nerus25100
15Dah Bukit MakmurTempat KerjaKedahKuala Muda, Pendang, dan Yan41377
16Kampung Kubang BatuKomunitiKelantanPasir Mas dan Pasir Puteh1943
17Kedai KeterehKomunitiKelantanKota Bharu dan Machang2335
18Kampung Sinar Budi BaruKomunitiSarawakKuching23577
19MelataiKomunitiSarawakKapit dan Bukit Mabong45139
20Kampung Baru SipitangKomunitiSabahSipitang2346
21IndahKomunitiSabahNabawan21124
22Ambar ParkKomunitiSabahTawau1645
23Tembok Bukit MertajamPusat TahananPulau PinangSeberang Perai Tengah2669
24Jalan Bachok – Tok BaliPusat TahananKelantanBachok, Kota Bharu, dan Tumpat3034


SUMBER : kpkesihatan.com



Live Website Traffic


loading...